Skotsko, říjen 2012

Já, taťka, a Markovi jsme byli domluvení,  že si uděláme výlet do Skotska. Objedeme tamější hřebčíny a podíváme se na aberdeenskou aukci.

 

5. října jsme odjeli do Prahy, sedli na letadlo a odletěli do Edinburghu. Měli jsme zabookované auto, které ale bohužel daná společnost zrovna neměla. Naštěstí měli na půjčení podobné, menší. Krásně jsme se projeli po Edinburghu, když jsme hledali hotel. Řídil Jirka, který měl trochu problém se srážením kuželů na okrajích silnice... holt se jezdí nalevo :D

 

Večer jsme se šli ještě projít do města. Viděli jsme krásný edinburghský hrad a celé centrum.

 

 

Chtěli jsme se navečeřet, ale ve Skotsku je zákon, že po osmé hodině nesmí nezletilí do hospod. Nakonec jsme našli výborný krámek s fish'n'chips.

 

Ráno jsme nastoupili do auta a snažili se nastartovat. Šlo to dost ztuha, ale nakonec se nám to podařilo. Ujeli jsme asi padesát metrů a zpod kapoty se čal valit hustý dým. Rychle jsme vystoupili a taťka začal obvolávat místní společnosti půjčující auta. Nakonec jsme si půjčili krásné VELKÉ auto, ale nabrali jsme asi tři hodiny zpoždění. Renatin minutový itinerář se zhroutil. Proto jsme později museli zkrátit návštěvy v hřebčínech.

 

První zastávka byla Transy. Krásný, klasický britský baráček :) Přišel nás přivítat pan James. Měli krásně rozlehlé pastviny - asi 20 hektarů a na nich kolem šedesáti koní. Poníci byli miloučcí, okamžitě přišli na zavolání. Zamilovala jsem se do jedné zlaté kobyly, která za mnou pořád chodila a očmuchávala mě. Pastviny byly hrozně zablácené - toto léto bylo mimořádně mokré. Pozvali nás dovnitř na čaj a na sendviče.

 

 

 

Odpoledne jsme přijeli do Harveystonu. Postarší manželský pár Lucy a Brian nás provedli po svých pozemcích. Mají už "jen" asi třicet koní. Paní baronka má přesnou ideu, jak chce, aby její koně vypadali. Proto jsou jejich hřebci jako přes kopírák. Jsou také trochu lekaví. Člověk se u nich musí pohybovat opatrně. Aby je přilákal, šustil pan Brian bankovkami a smál se, že jsou na prachy jako všichni chlapi.

 

 

Večer nás ještě čekala návštěva ve Walkmill. To už zapadlo slunce a krajina byla úžasná - mají výhled z mírného návrší  na rovinu kolem a přímo před nimi kopec ještě osvětlený sluncem. Paní chovala hlavně poníky na práci. Chtěla dokázat, že i takový malý kůň zvládne tahat třeba kočár. Teď už měla poslední tři kobyly, rozhodla se, že končí s chovem.

 

Pozdě večer jsme dorazili ke Kenu Scottovi v Kellas. Akorát nás stačil doprovodit do penzionu v Brought Ferry. Taktak jsme stačili povečeřet další fish'n'chips. Ráno jsme jeli omrknout poníky Kenna Scotta. Měl nádherně vycvičené koně. Stačilo, aby postavil hřebce a on tam stál jako bábovička a čekal, než se mu nandá ohlávka. Úžasné. Ptala jsem se ho, jak dlouho trvá poníka takhle vycvičit. Řekl, že jenom tak tři čtyři měsíce...Páni!

 

Potom jsme jeli k Jane Berry. Byla to dlouhá cesta, krásná krajina, ale já jsem asi po deseti minutách usnula :D Jane měla letos hroznou smůlu. Asi tři koně jí umřeli na nemoc, kterou způsobují bakterie z trávy. Někteří koně jsou na ni náchylnější a nedá se pořádně léčit. Koně přestávají žrát a musí se jim dávat cukerný roztok asi každou hodinu. Zřejmě se moc nevyspala...

 

 

 

Večer jsme přijeli do Aberdeenu. Tak akorát jsme stihli večerní posuzování koní.

 

 

Večer jsme spali v domečku - penzionku. Měli tam skvělé zařízení. Krabice s pojistkami, kam se v případě, že by vypnula elektřina, měli vhodit mince :D Zima tam byla, báli jsme se i vysprchovat nebo sednout na pohovku. Zato snídaně byla naprosto dokonalá. Skvělá skotská. Smažená vajíčka, lupínky, párky, klobásky, jogurty, ovoce, croissanty, prostě všechno.

 

Dojeli jsme do aukční síně. Koně se prodávali běžně po třiceti librách. Šampión výstavy byl prodán za osm set liber. 100% marshwood hřebec, na kterého jsem měla zálusk, se prodal za čtyřicet liber. Že já se nezaregistrovala :D

 

 

 

Odpoledne jsme jeli do Wells stud, kde jsem zažila první "safari" na poníky. Vzali nás do jeepu a jeli jsme k nějaké ohradě, vjeli dovnitř, a hledali stádo asi dvaceti až třiceti poníků. To bylo ovšem jen jedno z mnoha. Téhle rodině patří opravdu velké pozemky a na kopcích kolem si dokonce postavili větrné elektrárny. V zimě 2009/2010 u nich nečekaně napadlo asi 30 centimetrů sněhu a zbortily se střechy stodol. V okolí byla spousta mrtvého dobytka a zraněných lidí. Z peněz od pojišťovny a 10% dotace od vlády postavili nové obrovské stáje, kravíny, atd. Neuvěřitelné, jak rychle se postavili na nohy.

 

Večer jsme šli v Aberdeenu do hospůdky, dali si místní speciality (také haggis) a užili si poslední večer. V pět ráno jsme odlétali přes Frankfurt do Prahy.

 

Jsem velice ráda, že jsem měla příležitost vidět pár fajnových hřebčínů, přiučit se a potrénovat angličtinu.

Eliška Křivá