ARCHIV Kozy 2012

Goat for sale

 There are no baby goat girls for sale this year. Id like to keep them and breed them. A buck whose mother is Bara is going to be auctioned. Its possible to book him.

 

Two labours, one night

Right after midnight gave Hanče labour. It was her first one and she did great. Her twins are strong and lovely. Bára delivered three baby goats two hours after. Those are two girls and a boy.

 

Twins

Two baby goats (boy and girl) got born today. They are their mothers firsts. Their mum Anka is the smallest goat of mine. She had a small belly, I didnt expect her to give a labour. She probably delivered them little earlier than should have. The baby goats are quite big, they are slow though. It took them a several hours to be able to stand up. I helped them to suck the milk. The Mother Anka liked her son but not the daughter. She didnt let her drink the milk. Fortunately the other goat Terka took care after the baby goat. She has got only one baby goat, so she is able to feed both of them.

 

První kůzle - jaro je tady!

 6. února se Terce narodila holčička. Nemohli jsme se jí dočkat, moc jsme zrovna od Téry chtěli kozičku. Tereza totiž předchozí roky zarputile rodila jedináčky kluky. Už je v letech a báli jsme se, že se od ní holky nedočkáme. Protože bylo nad nulou, kozičku jsem jen vysušila ručníkama a nechala ji u Téry ve stodole. Malou jsme pojmenovali Pepina a určitě si ji necháme do vlastního chovu. Kůzlátko bylo velké (3,5 kila) a velice silné. Během několika minut se postavilo na nohy a do půl hodinky se samo napilo. Tereza si malou hlídá a neustále spokojeně chrochtá.