Pokračování z 23.2.

...pod Barunkou ležely dvě čerstvě narozené umečené holky. Protože bylo 13 stupňů pod nulou, popadla jsem je  do náručí a běžela je domů do tepla trochu vysušit. Probudila jsem Elu s Amčou, aby se postaraly o mláďata a šla s teplou vodou do stodoly. Žízeň měla i Lúca, protože voda v kýblech  rychle zamrzá.

 

 

Po dvaceti minutách doma jsem kůzlata vrátila Barče. Ta si je pořádně olízala a poňuchmala. Kůzlata se nemohla pořádně napít, protože mají malé tlamičky a Baruna má tlusté struky. Tak jsem jim pomohla. Cucaly mé prsty, na které jsem si stříkala mlezivo. Počkala jsem asi hodinu, až se Bára vyčistí a  uklidila to. Menší kůzle mi zatím spalo pod bundou, protože se pořád klepalo zimou. Větší a silnější z kůzlat pod bundu nechtělo, ale zima mu byla taky. Trvá docela dlouho, než vlhká srst mláděti zcela vyschne a v takovém mrazu je to o život. Bára už se cpala senem, tak jsem opět kůzlata vzala domů, dala je Coxovi do koše a všichi jsme usnuli.

V šest ráno jsem holky vrátila Barče a pomohla jim, aby se napily. Nechala je zachumlané v seně a šla dospat. Pojmenovali jsme je jako loňská Barčina dvojčata - větší Britta (3,55 kg) a malá Bella (3,05 kg).

 

 

 

Odpoledne nádherně svítilo sluníčko. Matěj šel s mámou ven. Malé holky se držely ve stodole, kam také svítilo slunce a pořád nešťastně pomekávaly. Baruna se totiž hodně courala s ostatníma kozama venku a chodila je pouze občas kontrolovat. A to se jim nelíbilo. Pořád jim musíme pomáhat s pitím. 

 

 

Matěj a Lúca

 

Nejvíc kolem kůzlat coural zvědavka Oskar. Byl na ně velmi opatrný a pomalu si ani nepřešlápl z nohy na nohu. Občas si k nim čuchnul. Malé ho obcházely a občas mu čumáčky pročísly srst na břiše ve snaze najít struk. Večer jsme  museli Oskara ze stodoly vyhodit.

 

 

Malý Matěj už má kupce (na konci května poputuje do Estonska) a Barčiny holky jsme se rozhodly, že si necháme do chovu. Baruna je super koza a skvělá dojnice a předpokládám, že holky budou po ní. Jsou navíc velmi mazlivé a důvěřivé k lidem.

 

 

Kolda je opět zavřený v boxu a nějaký čas tam zůstane, než kůzlata povyrostou. Není na ně dost opatrný.