ARCHIV Shetlandi 2013

Národní šampionát v Lysé nad Labem

 V neděli 22. září se konal národní šampionát shetland pony v Lysé nad Labem. Měla jsem přihlášené dvě ročky, Plamp Penny a Plamp Jemimu. Byla jsem zvláště zvědavá, jak si povede Jemima, měla to být její pvní výstava. Měla s námi jet i kobyla kamarádky. V sobotu jsme všechny koně vykoupali, vyleštili, zastřihli a dali na noc do boxu. Ráno jsem myslela, že mě klepne, protože holky se asi postrkovali a Jemima výrazně kulhala na zadní nohu. Volala jsem veterináře a do Lysé jsme odjely pouze já, Ela a Penny.

Výstava byla moc hezká. Ráda jsem zase viděla všechny chovatele a přátele. Penny obsadila ve své třídě ročních a dvouletých krásné druhé místo za vítěznou Kadov Azalea. Azalka se potom stala vítězem šampionátu. Vyšlo nám krásné počasí a nato, že den začal tak nešťastně, tak skončil moc pěkně. Děkuju organizátorům za pěknou akci.

 

Jo Goes Piebald!

 Holky začínají pomalu ztrácet svou hříběcí srst. Rosie je od narození jasný piebald, kdežto Jo byla hnědo-bílá. Už jsme ani nedoufali, že by se mohla z tak světle hnědé zbarvit do černa. A ejhle! Jo se pod světlými chlupy krásně přebarvuje do tmava. Ona taky nemá po kom být světlá straka :)

 

 

 

 

Čipování hříbat

 Ve středu 21. 8. nás navštívil pan Ing. Vondrouš, aby nám popsal a očipoval hříbátka Rosie a Jo.

 

 

Na tomto místě bych ráda upozornila ty, kteří o tom ještě neví, že pokud si nechají očipovat hříbě místním veterinářem, tento čip (ač s národním kódem pro ČR 203) nemusí odpovídat číselné kombinaci danou plemenářským zákonem. Dokládám úryvkem z dopisu, který mi poslal Národní hřebčín Kladruby:

Vážená chovatelko,

v souvislosti s registrací koní Plamp Jemima a Plamp Penny Vás upozorňujeme, že k jejich označení byly použity nelegální mikročipy:

(čísla mikročipů) - obsahují totiž národní kód pro ČR 203, ale číselnou kombinaci nepřidělila výrrobci pověřená osoba, což ukládá plemenářský zákon č. 154/200Sb, resp. vyhláška č. 136/2004 Sb v platném znění v §4, odst.2. Dále novelizované znění uvedené vyhlášky platné od 1. 4. 2013 stanoví v § 15 odst.2 povinnost nechat koni označenému nesprávným mikročipem stanovit genetický typ jako alternativní způsob označení. Dle této legislativní úpravy Vás vyzýváme k doložení genetického typu koní Plamp Jemima a Plamp Penny v termínu do 15. 7. 2013. Pokud by genetický typ koní nebyl doložen, budeme nuceni tuto skutečnost oznámit nadřízenému orgánu, tj.ministerstvu zemědělství.

Z toho vyplývá, že i když nepotřebujete zapsat hříbě do České plemenné knihy SHP, je lepší ho nechat očipovat inspektorem chovu koní, než ho nechat očipovat veterinářem nesprávným typem čipu. Kdo bude chtít vědět více, obraťte se na mě.

 

Konečně léto!

 Do Čech dorazila vedra. Po letech zkoušení, jak nejlépe natahat ohradníky, se zdá, že jsme na to konečně přišli. K velké pastvině jsme přidali i náš dům, takže kozy závistivě koukají přes dráty na zahrádku. Zato na ni teď můžou koně, takže je máme před domem pečené vařené. Ačkoli je ohrada velká hektar a půl, všichni koně jsou nasáčkovaní na ploše desetkrát deset metrů.

 

 

 

Prodaná Tiffany

 Dnes odjela Tiffany k novým majitelům do Jesenice u Prahy. Bude prvním poníkem pro prima tříletého kluka. Přejeme nové rodině, aby si Tiffany užívali stejně jako my. Je to opravdu skvělá kobyla.

 

Příjezd Thordale Zsa Zsy

 Na letní pobyt k nám přijela z hřebčína Markes tříletá Žaženka. Žaža špatně snáší horko a hmyz jižní Moravy a neprospívá tak, jak by měla. U nás se během prvních dvou dnů ukázalo, že jí zdejší povětří vyhovuje podstatně lépe. V teplém počasí si oblíbila náš nájezd na vlek a pokud se nepase, tak na něm stojí jako socha. Žaža je milá a klidná klisna, velmi přátelská k lidem. Pokaždé mě jde vyprovodit až k brance.

 

Markes Sofia

 Dnes se v hřebčínu Markes narodila klisnička po našem Fortunovi. Tím je Fortunovo letošní skóre 3 holky a žádný kluk. Je to pašák! Do hřebčína Markes posíláme gratulaci.

 

 

 

Pětidenní Jo

 Jasmine už přestává být tak ostražitá, a tak máme možnost si malou Jo občas pohladit. Zatím není takový muchlínek jako Primrose, ale už se na tom pracuje :)

 

 

 

 

 

Narození Primrose

 Dnes dopoledne se v ohradě Prismičce narodila krásná strakatá kobylka. Fortune, který byl v téže ohradě, jen kontroloval, zda je všechno vpořádku a vůbec neotravoval Prism ani malou. Čím déle Fortuna máme, tím více si uvědomuji, jak velké štěstí jsme měli, že jsme ho získali. Malou pojmenovala Christine Vihrs jako Plamp Primrose. Prism je úžasná v tom, že se nesnaží malou před námi tak úzkostlivě skrývat jako Jasmine. Nechá nás, abychom si ji hned od začátku hladili. Rosie je zvědavá, komunikativní a nebojácná. Primrose bude na podzim po odstavu na prodej. Je možné si ji zarzervovat oproti záloze 10 000 Kč. Celková cena 25 000 Kč. Malá bude registrována v mateřské plemenné knize S.P.S - B.S , naočkovaná, se základními návyky.

Narození Jo

Dneska o půlnoci se nám narodilo hříbátko od Jasmine. Je to legrační strakatá holka, pojmenovali jsme ji Plamp Jo. Jasmine si malou hrozně hlídá, nechce nás k ní pustit. Na porod čekala v boxu zároveň s Prism. Prismička disciplinovaně stála v rohu boxu a akceptovala, že ta hlavní kobyla je tu teď Jasmine. Malá Jo bude na podzim po odstavu na prodej. Je možné si ji zarzervovat oproti záloze 10 000 Kč. Celková cena 25 000 Kč. Malá bude registrována v mateřské plemenné knize S.P.S - B.S , naočkovaná, se základními návyky.

 

 

 

 

Návrat Tiffany ze zimního ustájení

 Dnes se nám vrátila domů Tiff ze zimního ustájení. Takže jsme zase kompletní. V zimě máme jenom jedno stádo a protože Tiffany nebyla připuštěná, ustájili jsme ji na zimu na blízké farmě. Tam měla ideální podmínky: perfektní péči, stejně starou shetlandskou kamarádku, stodolu a volný výběh ven 24 hodin denně. Už jsme rádi, že ji máme doma a užíváme si ji. Bohužel Tiffany nebyla zapsána do mateřské plemenné knihy, proto ji nabízím k prodeji. Je zcela výjimečná k dětem a lidem celkově. Hledám pro ni nový super domov. Více v sekci Na prodej.

 

 

 

 

 

Zapomenuté fotky z léta

 Našla jsem pár fotek z léta, které fotil pan Farský. Tímto mu děkuji :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zima 2012/2013

 

 Letošní zima k nám byla milosrdná. Bylo málo sněhu a málo větru, takže jsme nemuseli skoro frézovat ani odhazovat sníh. Využili jsme těch několika málo slunečných dnů a pořídili pár fotek.