ARCHIV Shetlandi 2010

Fujavec

Z úterý na středu napadlo asi 80 cm prašanu. Protože stále silně foukalo, ráno jsme před vchodem do domu měli dva metry sněhu. Do školy se nešlo a Martin v pět ráno vzal lopatu a začal prohazovat cestu ke stodole. Vyprostil ze sněhu  venkovní králíkárny, pustil kozy ze stodoly a šel poníkům odhrabat trochu místa mezi domkem a senem. Sníh byl lehký a sypký a Fortune jím proplouval jako parník na moři, když šel Martinovi naproti. Oskar rezignoval, přilepil se na balík se senem a počkal si, až ho Martin odháže. Na mě útočí choroba.

Ve čtvrtek se škola konala, i když cesta na běžkách byla náročná a dlouhá. Protože stále foukalo, tak jsem tentokrát odhazovala sníh já + zaobstarání všech zvířat, následkem čehož jsem večer ulehla  s horečkou a hnusným kašlem. Poníci, donuceni špatným počasím, si urychleně zvykli na přístřešek a začali se do něj schovávat.

 

Fouká silný vítr a sněží

Dnes jsme převedli Oskara s Fortunem do ohrady přímo pod dům. Fouká silný vítr a má začít sněžit. Nechci riskovat, že poníci v ohradě U lesa zapadají. Přístřešek pod domem je o něco větší, než ten, na který jsou zvyklí (2x4m). Hned u domečku mají 4 velké kulaté balíky sena. O seno projevili kluci  zájem hned. Přístřešek ignorují a i v silném mrazu a nepříjemném větru jsou stále venku. Fortunovi se na srsti tvoří až 15 cm dlouhé námrazky, které při pohybu o sebe chrastí. 

Je tak špatné počasí, že jsme se rozhodli, že si manžel vezme týden dovolenou, aby holky v tom větru nechodily do školy samy.

Mikuláš

Vojta zná Mikuláše pouze teoreticky. Představu, jak vypadá, má z televize. Není sila, která by k nám někdy nějakého dostala. Takže náš syn je osvobozen od přednesu básničky. Strašení čertem se u nás stejně nikdy nenosilo.

 

Fortune převzal v ohradě velení. Občas Oskara trochu poštípne a ten ho začíná mít plné zuby. Je vidět, kdy ho má už  dost. To se mu potom cíleně vyhýbá nebo se k němu točí zadkem připraven ho nakopnout. V noci ale spolu čelí velkému mrazu společně v přístřešku.

Pecivál Oskar chodí pouze po spodní straně ohrady na trase přístřešek+seno - branka+voda. Fortune má vyšlapané cestičky křížem krážem po celé ohradě a pořád putuje.

 

Očkování Fortuna

V průběhu minulého týdne trochu více nasněžilo (30 - 40 cm). Už nedojedeme k domu autem, ale ještě se dá projít pohodlně bez běžek - pouze v botách. Paní veterinářka si k nám udělala vycházku se svým psem. 

Očkování proběhlo v klidu. První injekci mu bodla paní doktorka, druhou už jsem mu dala sama. Budu muset na konci prosince přeočkovávat a to už k nám  veta nedostanu. Kozy, králíky a psy očkuji běžně. U Fortuna jsem chtěla mít po ruce pomoc, protože to byla jeho první vakcinace v životě a já nevěděla, jak ji bude snášet. Byl moc hodný.

 

Dovoz shetlandů z GB

Tento týden mi dorazil do Čech třetí a poslední shetland pony z GB. Byl to můj první nákup koní ze zahraničí.  Sama jsem ještě před dvěmi měsíci absolutně netušila, jak takovou akci absolovovat. Pár postřehů, jak na to. Třeba někomu příjdou vhod. 

 

1. Ušetřila jsem si peníze - předpokládané výdaje jsem "vypodložila" ještě rezervním polštářem, abych se neocitla v úzkých.

 

2. Zajistila jsem si podporu manžela, který jinak upřednostňuje chov koz (má rád pečené kozlečí a poníci jsou mu ukradení). Zachránilo mě  dvacáté  výročí svatby. 

 

3. Sledovala jsem nabídku na netu a studovala jednotlivé britské hřebčíny, původy koní. Často jsem brousila i výsledkovými listinami z výstav.

 

4. Bod 3 mi byl nakonec k ničemu, protože když jsem objevila nabídku na prodej Fortuna, tak jsem věděla, že je to on. Měl původ, jaký jsem ani nedoufala, že bych mohla získat. Navíc piebold s převahou černé = zráta rozumu. Takže hřebec byl vybrán. Nemusím podotýkat, že jsem původně chtěla kupovat klisnu. 

 

5. Kontaktovala jsem paní Markovou, protože ta mi na šampionátu v Pardubicích nabízela volné místo v říjnovém transportu z Aberdeenu. Místo ještě bylo volné. 

 

6. Zatelefonovali jsme majitelce Fortuna paní Thackray. V průběhu několika mailů jsme dohodli konečnou cenu (= cena koně, veterinární prohlídka, poplatek 25 liber za přepsání majitele v průkazu koně, příspěvek na dopravu Fortuna do přístavu Newcastl, kde se měl připojit k transportu).

 

7. Zaslali jsme paní Thackray formuláře, které musela vyplnit a které šli (tedy část) poté zpátky do Čech s koněm.

 

8.  Zaslala jsem pí Markové zálohu na cestu na dva poníky. 

 

9. V dalších mailech jsme si s paní Thackray vyjasňovali věci jako očkování Fortuna (nebyl), odčervení (byl), kolik měl hříbat a jaká, co má a nemá rád, jak na něj doma volají. Paní zase chtěla znát podrobnosti o převozu, kdo kdy a jak, kontakty na dopravce pana Šupa a paní Markovou. Chtěla vidět naše webovky a fotky, kam Fortune poputuje. Celkově musím říci, že komunikace s paní Thackray byla výborná a korektní.

 

10. Převod peněz. Tady jsme měli malý zádrhel, protože jsme neznali všechny převodní poplatky. Cenu jsme sice od oka navýšili, ale ne dost. Takže jsme doposílali 25 liber + další poplatky.

 

11. Měla jsem zajištěného hřebce, jeho převoz, ale chyběla mi kobyla. A v transportu, který pořád nabobtnával, bylo opět volné místo. Paní Marková mi nabídla, že mi nějakou vydraží na aukci v Aberdeenu. Až vyjde na netu katalog, tak si papírově nějaké kobyly vyhlédnu, ona je prohlédne v reálu a eventuelně se některou pokusí vydražit. Žádné tlačení na pilu - piánko. Vyjde - nevyjde.  Zadala jsem si požadavky - chtěla jsem mladou, ale již dospělou vranku nebo piebold straku, KVH kolem 95 cm,  s hezkou a jemnou hlavou. Vybrala jsem potencionální klisny z katalogu (podle původu), předala libry. Paní Marková se mě zeptala, když tam bude nějaká výhodná koupě a vejde se, zda může vydražit dvě kobyly. Na to jsem kývla s tím že ano, ale musí ji i nějak dostat do transportu. Ale byla jsem celkem klidná, na dvě kobyly peníze nebyly. 

 

12. Dražba - z kobyl, co jsem měla vytipované, nic nevyšlo. Jedna šla s cenou příliš vysoko. Ostatní nebyly dost pěkné. Paní Marková  mi nakonec vybrala dvě klisny. Dvouapůlletou Yarphu Prism a jednoapůlletou Pankymoor Apple Blossom. Panky byla za opravdu dobrou cenu a to již byla výstavně úspěšná. Takže paní Marková se do cenového limitu opravdu vešla a koupila mi  kobči dvě. Pro Yarphu bylo místo u pana Šupa, Panky musela měsíc počkat v Británii na další transport do listopadu.

 

Musím říci, že díky paní Markové a  dopravci panu Šupovi nákup v GB proběhl v sice v lehkém adrenalinovém opojení , ale celkově hladce a bez velkých komplikací. Ony tam problémy určitě byly - a ne málo. Paní Marková je ale řešila za pochodu a často tak, že já jsem o nich ani nevěděla. Tímto chci všem zúčastněným velmi poděkovat za pomoc.

 

 

Na  základě této fotografie  a rodokmenu jsme si Fortuna napřed vyhlédli a pak i koupili.

Změna chování u Fortuna

Tento týden  Fortune hodně změnil chování. Nejspíš mu došlo, že je u nás opravdu doma a že musí pracovat s materiálem, co má po ruce. Takže první změna - začal chodit do přístřešku. Druhá - z ohrady se mnou chodí v pohodě i bez Oskara. Žádné volání, řehtání. Třetí změna - už se rozeběhne na lehké pobídnutí proutkem (ještě pořád nemám bičík). Čtvrtá a nejlepší změna - když příjdu do ohrady, je u mě ještě rychleji než Oskar.

A protože už se aklimatizoval, objednala jsem veterináře, aby ho přijel kompletně naočkovat.

Začínáme trénovat s Fortunem

V průběhu podzimních prázdnin jsme začali trochu s Fortunem trénovat. Fortune je pecivál, kterému se nechce běhat. Nebo jako Angličan nerozumí mému českému pomlaskávání a proto nereaguje na pobídku. Navíc jde nerad z ohradníku bez Oskara. Takže výcvik probíhá asi takto......... (další řádky nejsou určeny pro lidi, kteří mají výcvik koní v malíčku). Napřed jde Ela s Oskarem. Za ní já s Fortunem. Když chci, aby přešel do klusu, manžel, který jde za námi, začne dupat. Ano dupat. Fortune nejlépe reaguje na dupot za svým zadkem. Po třech dnech se Fortune "posunul" a už jsme se na prvním místě ve štrůdlu mohli střídat. Takže já s Fortunem jako první, za mnou dupající manžel a nakonec Ela s Oskarem. Blázinec. Jsem zvědavá, kdo mi bude dupat na svodu. Trochu se děsím toho, až ho budu zvykat na udidlo. Myslím, že ho v životě neměl v hubě.

 

 

Hřebci na nové pastvině

Převedli jsme hochy do podstatně větší ohrady Pod cestu. U lesa jsem je měla dosud  proto, že tato pastvina je celá přehledná z oken chalupy. Já tak mohla Fortuna často kontrolovat, zda je v pořádku a zda nemá zaječí úmysly. Ale protože oba poníci sekali latinu, šli na lepší. Ohrada Pod cestou  nějaký čas odpočívala a je tam více trávy. Doplnili jsme seno do přístřešku, který Fortune ovšem stále ignoruje.  

Korektura kopyt

Navečer přijel kovář udělat poníkům korekturu kopyt. Oba kluci stáli skvěle, nechali si zvedat nohy apd. Copak u Oskara jsme zvyklí, že se ani nehne a spolupracuje. Příjemně nás překvapil Fortune, který byl také moc hodný a naprosto ovladatelný. Čím déle u nás Fortune je, tím více si uvědomuji, jaké štěstí jsme měli, že jsme ho do svého chovu získali.

Oskar s Fortunem jsou spolu úplně v pohodě

Oskar s Fortunem jsou už spolu úplně v pohodě. Vypadají, jako by se spolu znali několik let. Oskar sám okupuje přístřešek. Fortunovi se do něho nechce a to přesto, že je zima, prší a je nevlídno. Občas do něho pouze strčí hlavu a vezme si seno. Co je Tiffanka pryč, je v přístřešku pořád čisto. Žádné uklízení, kydání.

 

 

Fortune už chytil patinu a je špinavý jako čuně - nebo jako Oskar. Chodíme za nimi s dětmi na střídačku dvakrát až třikrát  denně. Nabídnu oběma kousek jablka nebo mrkve, pohladím si je. Fortuna si připnu na vodítko a kousek se projdeme. Holky už poníkům pamlsky nedávají. Nechci, aby se Fortune naučil od dětí žebrat. Nicméně, když přinesu něco na zub, oba shetíci disciplinovaně čekají, až jim nabídnu. Žádné strkání ani žebrání se nekoná. Fortune si pořád od nás drží trochu odstup, ale rychle si zvyká. Je to opravdu vyrovnaný a milý chlapík.

 

Seznámení Fortuna s Oskarem

Dnes jsme k sobě dali Fortuna a Oskara. Seznámení proběhlo celkem v klidu. Fortune asi nikdy neviděl valacha a snažil se ho opakovaně obšťastnit.  Navíc ve výběhu stále cítil Tiffany, která odjela do Odolené vody den předtím. Oskar se nenechal obtěžovat a několikrát Fortuna pěkně nakopl. Fortune se zklidnil, pořádně se vyválel a začal obíhat louku podél ohradníku a mapovat si terén. Jen doufám, že bude Fortunovi stačit jako partner Oskar a nebude mi utíkat někam za kobylama. Nerada bych naháněla po horách hřebce, který to tu zatím vůbec nezná a není u nás zvyklý. 

 

Knock Fortune Maker a Yarpha Prism přicestovali z Aberdeenu

V noci dorazil do Čech transport ze skotského Aberdeenu. Přicestoval mi s ním osmiletý piebold hřebec Knock Fortune Maker a  vranná klisnička Yarpha Prism (2 a půl roku). Hřebce jsem kupovala přímo od chovatelky Anne Thackray (stáj Willoughby). Klisničku mi na aukci v Aberdeenu vydražila paní Marková. Yarphička je nádherná a milá. Má krásnou jemnou hlavu. Paní Markové patří můj velký dík.

Transport dorazil do hřebčína Marah. Naložili jsme Fortuna a ten začal v hengru hřebčit a skákat jako veverka. Dát k němu kobylku nešlo. Takže Yarphička pokračovala k paní Markové do Rosic a jeli jsme si pro ni až v sobotu. Převezli jsme ji rovnou k paní Mazancové, kde už na ni čekala Tiffany a dávka odčervovacího prostředku. Obě holky budu letos zimovat v Odolené vodě. Fortune zůstane s Oskarem doma. Budeme si na sebe zvykat a holky budou mít půl roku čas poporůst a dozrát. K Fortunovi je plánuji dát po jarní licentaci všech tří. 

 

 

Pořídit vlastního hřebce jsem si nikdy nechtěla. V České republice je již na výběr dost kvalitních licentovaných hřebců. Jenže jsem narazila na internetu na Fortuna - bylo to splnění mých představ o  hřebci - a byl k mání. Mohutný, ušlechtilá jemná  hlava, hříva bohatá na obě strany a krásný ocas. A zbarvení piebald s převahou černé. KVH 95 cm. Má dobrý původ (z otcovy strany komplet Marshwood). Pochází z chovu Knock paní Sheily Edwards (Cumbria - England). Paní Edwards je dlouholetou posuzovatelkou shetlandů v Británii. 

V Anglii měl Fortune osm hříbat (vyrovnaně dal čtyři klisničky a čtyři hřebečky). Sedm hříbat bylo piebold, jedno skewbold.

Takže máme doma hřebce. Fortune je mírný a hodný. Nechá se snadno vodit, je ovladatelný. Cestou domů jsme procházeli kolem Janiných klisen a prošel bez potíží. Ani jedna klisna ovšem neříjila. Paní Thackray měla dvě kobči- obě neustále březí a Fortune byl prý milionový .  Snad to spolu zvládneme.

 

Martin a děti vzali Oscara na procházku

Martin s dětmi a Oskarem vyrazili na návštěvu k dědovi a babičce (4km tam a 4 zpátky). A protože je moc hezky, vzala jsem Tiff na polní letiště do Jestřabí, aby se trochu protáhla.

 

Sluníčko nás vytáhlo na procházku

Krásný den. Sluníčko nás vytáhlo na procházku. Ela vypucovala poníky, nasedlala Oskárka a vyrazili jsme na Jestřabí. Tiffany tentokrát zůstala doma. Oskar je tak tlustý, že Vojtovi dělalo problémy pořádně ho obejmout a stisknout nohama.

 

Shetlíci v ohradě U lesa

Po výstavě v Pardubicích jsem oba shetíky dala do domovské ohrady U lesa, která celé léto odpočívala. Tráva je akorát. Nová vyrostla i na dosetých místech, která měli poníci vyšlapána až na hlínu. Poprvé si oba vyzkoušeli novou podlážku před přístřeškem (2 x 4m). 

 

PARDUBICE

Ráno jsem vstávala před šestou. Podojila a zaopatřila jsem kozy. Naložila Tiff do auta, ve kterém už jsem měla vše připraveno a v sedm jsme vyrazily i s kamarádkou Janou do Pardubic. V 9,30 už jsme jsme byly na místě a mohly jsme pro Tiff zabrat volný box ve stanu. Což bylo dobře, protože celý den bylo proměnlivé počasí s přeháňkami a Tiffany mohla stát pěkně v suchu  na slámě.

 

K samotnému šampionátu:

Poníky hodnotil polský posuzovatel pan Jerzy Dmochowski. Posuzoval pečlivě a občas trochu  zdlouhavě. Jinak byl ale moc milý. Měl šmrnc a charisma. Jen měl šampionát začít o dvě hodiny dříve. V některých kategoriích se vystavovatelé docela proběhli - pan posuzovatel potřeboval dost času, aby si jednotlivé koně podrobně prohlédl v klusu. Například pan Zápotocký se docela protáhl. A nejen on. Na druhou stranu dětské kategorie "lead rein" a "mladý jezdec" nedostaly tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Děti trpělivě čekaly a na řadu přišly až po 19 hodině. V tu dobu už bylo i málo diváků a děti nebyly, dle mého, dostatečně ohodnoceny potleskem a  pozorností. Nebylo by možná špatné, tyto divácky vděčné kategorie, dávat jako první. Děti by nebyly unavené a měly by početné publikum.  

Přihlášeno bylo jedenáct minishetlandů. Do výstavního kruhu se  nedostavil Halstock Gobstopper, což byla škoda. Nicméně hřebčín Permoník byl v mnoha kategoriích zastoupen jeho krásnými potomky.

Gabi-Sněženka (klisny čtyřleté a starší, chovatelka Skalická) byla přeměřena, a protože jí bylo naměřeno 88 cm, byla z třídy minishetlandů převedena do kategorie standardních klisen. 

Více napíše určitě paní Křížová (staj Gabriela), která minýsky vystavuje a na svých web stránkách pravidelně informuje o všech akcích.

 

 

Shetland pony - standard typ

 

Standardů bylo přihlášeno dvaadvacet. Navíc byl předveden letošní hřebeček stáje Dominika Timothy Domino. Ten poměřil své síly s kadovským Talibarrym. Talibarry of Kadov byl sice mladší a drobnější, krásně chodil ale na vodítku a i posuzovatel mu přidělil první místo. Oba hřebečci jsou krásní vraníci a určitě se ještě na výstavě potkají. 

Klisny tříleté se sešly čtyři. Vítězná vranka Aukje Liebas, straka Laura Domino (druhá) - obě paní Sládečkové  a Brusinka of Kadov paní Kočovské. Moje favoritka této kategorie Kinkell Evali paní Markové skončila na třetím místě. Celé klání tedy dopadlo výborně pro paní Sládečkovou, ale radost může mít i paní Šarochová, protože Laura pochází z jejího chovu. 

 

V kategorii hřebců se sešli čtyři plemeníci, všichni přivezení ze zahraničních chovů. Umístili následovně: 

 

1. Birchmoor Taliman pana Bláhy, 

2. Philip v.d. Schaapshoeve držitelky Štěpánové, 

3. Tymen v.d. Sluissesteeg paní Mazancové - nádherná hříva, 

4. Ontario v.d. Buitenweg paní Šarochové.

 

Klisen čtyřletých a starších bylo přihlášeno sedm. Prolítla sem i Gabi-Sněženka z minishetlandů. Tím se stala tato třída jednoznačně nejpočetněji obsazenou (stejně jako v loni). První místo obsadila překrásná Westpark Emily-Jane paní Markové, která se stala i  šampionem letošního klání standardních shetlandů a celkovou vítězkou výstavy.

 

 

Pořadí:

1. Westpark Emily-Jane paní Markové, 

2. Lilian Velgelegen  paní Šarochové, 

3. Viske V. Veldzicht - taktéž paní Šarochová. Stáj Dominika byla v této třídě     velice úspěšná.

 

 

Kategorie jedno a dvouletých

 

Tiffany i letos soutěžila ve třídě jedno a dvouletých. V této kategorii nastoupilo šest poníků - čtyři klisny a dva hřebečci. 

S číslem 12 nastoupila ročka Jasmínka of Kadov paní Zdeňky Štěpánové. Vedle dvouletých Sedmikrásky, Tiff a Tei byla logicky drobnější a to jí nepřidalo.  V porovnání s ostatními klisnami měla také slabší ocas. To je ale jen můj zcela laický názor. Bohužel, odborné posouzení pana Dmochowského nebylo překládáno na mikrofon. Letos Jasmínka skončila pátá.

 

 

S číslem 13 nastoupil Perry z Malého údolí chovatelky a majitelky paní Štěpánové. Teprve roční vranný hřebeček (po Philipovi v.d.Schaapshoeve) obsadil krásné druhé místo.

 

 

Číslo čtrnáct patřilo krásné dvouleté vrance  Tee z německého dovozu paní Mančíkové. Teu do českého chovu vybírala paní Marková a ta má "oko". Takže Tea vyhrála nejen tuto třídu, ale stala se i vicešampionkou mladých. Ta figura.............. 

 

 

S číslem 15 se předvedla dvouletá ryzka paní Kočovské Sedmikráska of Kadov. Sedmikráska skončila čtvrtá za mojí Tiffany.

 

 

Tiffany měla letos číslo 16 a umístila se na třetím místě. Jsem velmi spokojená. Pan posuzovatel nebyl spokojen s barvou jejích zubů. Poznamenal, že  první  vypadají a  druhé budou lepší.  A ačkoli byla Tiff čerstvě okrouhána, nelíbila se mu práce kováře na kopytech zadních nohou. Jinak byla Tiffany pochválena. 

 

 

Jako poslední s číslem 17 nastoupil dvouletý ryzák Pegas Permoník paní Souškové. Pegas měl krásnou hlavu. Bohatá světlá hříva i ocas podtrhovaly celkový dojem.  Proti dvouletým klisnám ale vypadal jak mimino. Prostě kluci dospívají později.

 

 

Celkově šampionát považuji za skvělou akci, na kterou se rozhodně vyplatí jet. Jako vystavovatel i jen jako divák. Jen pro větší zatraktivnění vlastního hodnocení pro veřejnost bych  se přimlouvala za překlad komentáře posuzovatelů na mikrofon.

PŘEHLÍDKA PŮVODNÍCH BRITSKÝCH PLEMEN, VI. NÁRODNÍ ŠAMPIONÁT SHETLAND PONY

a malých plemen koní do 107 cm KVH, Pardubice 

 

 

Tiff je na tomto snímku sice nevykoupaná, nevyhřebelcovaná a neučesaná. Nemá ale svoji obvyklou ohlávku. Navíc se mi ji podařilo vzácně vyfotit s hlavou zdviženou. Tiff se totiž normálně jen pase. Ale abych byla upřímná - metr před ní stála sestra a významně si šahala do kapsy. Jakmile Tiff uviděla chleba, který vytáhla, tak už bylo po focení. Toto je prostě ta vteřina očekávání .

Koupání Tiffany

Dnes jsem za vydatné pomoci celé rodiny vykoupala Tiffany, rozčesala jsem ji pořádně hřívu i ocas a vyleštila srst. Aby zůstala čistá do rána, spala i s Oskarem ve stodole na seně. Kozy se musely v noci spokojit s přístřeškem na pastvině. Nadšené nebyly.

 

Oskarovo mydlení

Nádherný víkend. Houby rostou tak moc, že je nacházím i já. Přijela sestra s dětmi a naše zvářata jsou na roztrhání. Holky společně krmí a mazlí králíky, pasou kozy, chodí s Oskarem na vyjížďky a čistí poníky. Oskara se také včera rozhodly vyšamponovat. Oskar je tak moc hodný a trpělivý......všechnu tu péči tolika rukou snášel se stoickým klidem. Aby se hned nevyválel v hlíně, přivázaly ho na lano ke stromu, kde roste pouze tráva. Tak jsme po dlouhé době mohly navečer pořídit pár fotek čistého Oskara.

 

 

Na Jestřabí přijel kovář

Na Jestřabí přijel kovář. Nechali jsme oběma poníkům okrouhat kopyta. Tiffany jsem trochu přistřihla ocas, už si po něm šlapala. Ještě vyšamponovat a můžeme vyrazit na šampionát do Pardubic. 

Tímto vás chci pozvat na tuto tradiční a úžasnou akci. V Pardubicích uvidíte koně mnoha plemen. Koně soutěží  v různých disciplínách. Ve stáncích seženete vše od ohlávek po kompletní postroje. V loni jsem zde pořídila poprsní postroj na shetlanda za velice rozumnou cenu.

Příšerná vedra snášejí nejlépe poníci

První tři červencové týdny byla příšerná vedra. Seno se sušilo samo. Lidé, kozy a králíci byli zalezlí a ožívali brzy ráno a po osmé večer. Poníci horka snášeli nejlépe. Občas jsem je kolem poledne vystříkala studenou vodou z hadice. Oskar - prasisko - se šel pokaždé ihned vyválet.

 

Útěk

Dnes v poledne jsme měli ohlášenou vetrinární kontrolu - WELFARE. Kontrolovali kozy i poníky. U poníků je zajímal registr, očkování, laborka,  pastviny, ustájení, výživný stav, korektura kopyt, přístup k vodě a k lizu. Měla jsem vše v pořádku, takže kontrola proběhla v klidu. 

Odpoledne poprve utekla Tiff. Oskara nechala doma. Následují fotku jsem pořídila asi hodinu před útěkem. Nejspíš právě Oskarovi oznamovala, že má v úmyslu vzít roha.

 

 

Neomylně si to namířila přes kopec ke kamarádce, která chová koně a má i nepůvodového shetlandského hřebce. Jakmile Jana viděla, že má o poníka navíc, hned mi volala, ale už bylo pozdě. Doma jsem  na Tiff vůbec nepoznala, že říjí, ale u hřebce to bylo jasné a Čert ji během chvilky nakryl. Takže jsem pěkně naštvaná. Tiff jsou teprve dva roky a připouštět jsem ji neměla v úmyslu ještě minimálně rok. Spíš dva. Snad mám ještě  šanci, že nezabřezla. Pokud vím, tak se kobyly připouští opakovaně. Tiffany má nyní přísné domácí vězení v ohradě.

 

 

Paradoxem je, že Janina vlastní kobylka je v současné době na připuštění v Odolené vodě u Tymena. Čert u ní pouze dožívá. Vykoupila ho z nevyhovujících podmínek v pokročilém věku, kdy už by kastraci  psychicky nezvládl. 

Nová ohrada hotová

Dnes jsme dodělali ohradu na louce Pod cestou. Má kolem 4000 m2. Přes den v ní byly kozy, poníky  jsme do ní převedli až navečer. V nové ohradě strávili i svoji první noc. Tiff si ihned vlezla do domečku, prozkoumala ho a za chvíli v něm byla jako doma.

 

 

O víkendu jsme s  Tiff trochu cvičili chůzi na vodítku. Tiffátko se po zimě trochu při vodění courala a neochotně reagovala na pobídky. Ale protože je chápavá, tak celkem rychle poznala, co po ní chceme. A brzy už chodila jako panenka.

 

Očkování poníků

Tento měsíc jsme poníky nechali oočkovat. Tiff jsme navíc nechali odebrat krev na laborku. Výsledky negativní. Odčervení byli oba už v Železnici. Tam jim také byla v dubnu udělána korektura kopyt a Oskarovi navíc zubař zkontroloval chrup. Takže nyní máme do srpna pokoj - to nás čeká opět návštěva kováře. 

Oskar je moc hodný a trpělivé snáší Eliščinu "péči".

 

Příjezd poníků

 

Dnes se nám vrátili domů poníci. Tiff přes zimu dospěla a zklidněla. Do Železnice na podzim odjel puberťák a vrátila se slečna. Pořád za mnou běhá a  chce se mazlit. Svoji ohradu oba shetlandi přijali, jako kdyby odešli včera a hned si šli zkontrolovat domeček. Zatímco v Železnici Tiff ohradníky ignorovala, doma se jim opět  přizpůsobila. Měla jsem trochu strach, zda na nás přes zimu nezapomenou, ale  hladce jsme navázali tam, kde jsme na podzim skončili. Čistíme, češeme a muchlíme se jako dřív. Tiffany se změnila  v tom, že teď při odpočinku více leží a pokládá si hlavu na zem, což dříve nikdy nedělala.

 Tiff už skoro přelínala, Oskar teprve začíná.

 

 

Ačkoli Tiff jela v přepravníku teprve podruhé, nedělá ji potíže nastupovat ani vystupovat. Je klidná a nebojácná. Oskar už je - co se cestování týče - úplný salám. Vleze do čehokoli a užívá si rychlost.

Opět v Želetnici

Cestou z Prahy domů do Krkonoš jsme se zastavili u poníků v Železnici. Ela s manželem za nimi jezdí častěji , já je ale viděla  po třech měsících. Tentokrát to byl Oskar, komu jsem byla ukradená. Neměla jsem totiž s sebou žádný mls, abych nevybláznila všechny kobyly v ohradě. Tiffany přiběhla na mé zavolání a nechala se vymazlit. Protože je venku sucho, jsou oba poníci krásně čistí. Navíc byli  vyčesaní. Tiffany narůstají další prameny hřívy a má ji hustou a nádhernou. Ocas už tahá po zemi. Díky obrovskému výběhu a své běhavé povaze má krásnou osvalenou postavu. Je to prostě naše krásná přítulka. Za čtrnáct dní už bychom měli mít oba poníky doma. Už se hrozně těšíme.