PARDUBICE

Ráno jsem vstávala před šestou. Podojila a zaopatřila jsem kozy. Naložila Tiff do auta, ve kterém už jsem měla vše připraveno a v sedm jsme vyrazily i s kamarádkou Janou do Pardubic. V 9,30 už jsme jsme byly na místě a mohly jsme pro Tiff zabrat volný box ve stanu. Což bylo dobře, protože celý den bylo proměnlivé počasí s přeháňkami a Tiffany mohla stát pěkně v suchu  na slámě.

 

K samotnému šampionátu:

Poníky hodnotil polský posuzovatel pan Jerzy Dmochowski. Posuzoval pečlivě a občas trochu  zdlouhavě. Jinak byl ale moc milý. Měl šmrnc a charisma. Jen měl šampionát začít o dvě hodiny dříve. V některých kategoriích se vystavovatelé docela proběhli - pan posuzovatel potřeboval dost času, aby si jednotlivé koně podrobně prohlédl v klusu. Například pan Zápotocký se docela protáhl. A nejen on. Na druhou stranu dětské kategorie "lead rein" a "mladý jezdec" nedostaly tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Děti trpělivě čekaly a na řadu přišly až po 19 hodině. V tu dobu už bylo i málo diváků a děti nebyly, dle mého, dostatečně ohodnoceny potleskem a  pozorností. Nebylo by možná špatné, tyto divácky vděčné kategorie, dávat jako první. Děti by nebyly unavené a měly by početné publikum.  

Přihlášeno bylo jedenáct minishetlandů. Do výstavního kruhu se  nedostavil Halstock Gobstopper, což byla škoda. Nicméně hřebčín Permoník byl v mnoha kategoriích zastoupen jeho krásnými potomky.

Gabi-Sněženka (klisny čtyřleté a starší, chovatelka Skalická) byla přeměřena, a protože jí bylo naměřeno 88 cm, byla z třídy minishetlandů převedena do kategorie standardních klisen. 

Více napíše určitě paní Křížová (staj Gabriela), která minýsky vystavuje a na svých web stránkách pravidelně informuje o všech akcích.

 

 

Shetland pony - standard typ

 

Standardů bylo přihlášeno dvaadvacet. Navíc byl předveden letošní hřebeček stáje Dominika Timothy Domino. Ten poměřil své síly s kadovským Talibarrym. Talibarry of Kadov byl sice mladší a drobnější, krásně chodil ale na vodítku a i posuzovatel mu přidělil první místo. Oba hřebečci jsou krásní vraníci a určitě se ještě na výstavě potkají. 

Klisny tříleté se sešly čtyři. Vítězná vranka Aukje Liebas, straka Laura Domino (druhá) - obě paní Sládečkové  a Brusinka of Kadov paní Kočovské. Moje favoritka této kategorie Kinkell Evali paní Markové skončila na třetím místě. Celé klání tedy dopadlo výborně pro paní Sládečkovou, ale radost může mít i paní Šarochová, protože Laura pochází z jejího chovu. 

 

V kategorii hřebců se sešli čtyři plemeníci, všichni přivezení ze zahraničních chovů. Umístili následovně: 

 

1. Birchmoor Taliman pana Bláhy, 

2. Philip v.d. Schaapshoeve držitelky Štěpánové, 

3. Tymen v.d. Sluissesteeg paní Mazancové - nádherná hříva, 

4. Ontario v.d. Buitenweg paní Šarochové.

 

Klisen čtyřletých a starších bylo přihlášeno sedm. Prolítla sem i Gabi-Sněženka z minishetlandů. Tím se stala tato třída jednoznačně nejpočetněji obsazenou (stejně jako v loni). První místo obsadila překrásná Westpark Emily-Jane paní Markové, která se stala i  šampionem letošního klání standardních shetlandů a celkovou vítězkou výstavy.

 

 

Pořadí:

1. Westpark Emily-Jane paní Markové, 

2. Lilian Velgelegen  paní Šarochové, 

3. Viske V. Veldzicht - taktéž paní Šarochová. Stáj Dominika byla v této třídě     velice úspěšná.

 

 

Kategorie jedno a dvouletých

 

Tiffany i letos soutěžila ve třídě jedno a dvouletých. V této kategorii nastoupilo šest poníků - čtyři klisny a dva hřebečci. 

S číslem 12 nastoupila ročka Jasmínka of Kadov paní Zdeňky Štěpánové. Vedle dvouletých Sedmikrásky, Tiff a Tei byla logicky drobnější a to jí nepřidalo.  V porovnání s ostatními klisnami měla také slabší ocas. To je ale jen můj zcela laický názor. Bohužel, odborné posouzení pana Dmochowského nebylo překládáno na mikrofon. Letos Jasmínka skončila pátá.

 

 

S číslem 13 nastoupil Perry z Malého údolí chovatelky a majitelky paní Štěpánové. Teprve roční vranný hřebeček (po Philipovi v.d.Schaapshoeve) obsadil krásné druhé místo.

 

 

Číslo čtrnáct patřilo krásné dvouleté vrance  Tee z německého dovozu paní Mančíkové. Teu do českého chovu vybírala paní Marková a ta má "oko". Takže Tea vyhrála nejen tuto třídu, ale stala se i vicešampionkou mladých. Ta figura.............. 

 

 

S číslem 15 se předvedla dvouletá ryzka paní Kočovské Sedmikráska of Kadov. Sedmikráska skončila čtvrtá za mojí Tiffany.

 

 

Tiffany měla letos číslo 16 a umístila se na třetím místě. Jsem velmi spokojená. Pan posuzovatel nebyl spokojen s barvou jejích zubů. Poznamenal, že  první  vypadají a  druhé budou lepší.  A ačkoli byla Tiff čerstvě okrouhána, nelíbila se mu práce kováře na kopytech zadních nohou. Jinak byla Tiffany pochválena. 

 

 

Jako poslední s číslem 17 nastoupil dvouletý ryzák Pegas Permoník paní Souškové. Pegas měl krásnou hlavu. Bohatá světlá hříva i ocas podtrhovaly celkový dojem.  Proti dvouletým klisnám ale vypadal jak mimino. Prostě kluci dospívají později.

 

 

Celkově šampionát považuji za skvělou akci, na kterou se rozhodně vyplatí jet. Jako vystavovatel i jen jako divák. Jen pro větší zatraktivnění vlastního hodnocení pro veřejnost bych  se přimlouvala za překlad komentáře posuzovatelů na mikrofon.