Dovoz shetlandů z GB

Tento týden mi dorazil do Čech třetí a poslední shetland pony z GB. Byl to můj první nákup koní ze zahraničí.  Sama jsem ještě před dvěmi měsíci absolutně netušila, jak takovou akci absolovovat. Pár postřehů, jak na to. Třeba někomu příjdou vhod. 

 

1. Ušetřila jsem si peníze - předpokládané výdaje jsem "vypodložila" ještě rezervním polštářem, abych se neocitla v úzkých.

 

2. Zajistila jsem si podporu manžela, který jinak upřednostňuje chov koz (má rád pečené kozlečí a poníci jsou mu ukradení). Zachránilo mě  dvacáté  výročí svatby. 

 

3. Sledovala jsem nabídku na netu a studovala jednotlivé britské hřebčíny, původy koní. Často jsem brousila i výsledkovými listinami z výstav.

 

4. Bod 3 mi byl nakonec k ničemu, protože když jsem objevila nabídku na prodej Fortuna, tak jsem věděla, že je to on. Měl původ, jaký jsem ani nedoufala, že bych mohla získat. Navíc piebold s převahou černé = zráta rozumu. Takže hřebec byl vybrán. Nemusím podotýkat, že jsem původně chtěla kupovat klisnu. 

 

5. Kontaktovala jsem paní Markovou, protože ta mi na šampionátu v Pardubicích nabízela volné místo v říjnovém transportu z Aberdeenu. Místo ještě bylo volné. 

 

6. Zatelefonovali jsme majitelce Fortuna paní Thackray. V průběhu několika mailů jsme dohodli konečnou cenu (= cena koně, veterinární prohlídka, poplatek 25 liber za přepsání majitele v průkazu koně, příspěvek na dopravu Fortuna do přístavu Newcastl, kde se měl připojit k transportu).

 

7. Zaslali jsme paní Thackray formuláře, které musela vyplnit a které šli (tedy část) poté zpátky do Čech s koněm.

 

8.  Zaslala jsem pí Markové zálohu na cestu na dva poníky. 

 

9. V dalších mailech jsme si s paní Thackray vyjasňovali věci jako očkování Fortuna (nebyl), odčervení (byl), kolik měl hříbat a jaká, co má a nemá rád, jak na něj doma volají. Paní zase chtěla znát podrobnosti o převozu, kdo kdy a jak, kontakty na dopravce pana Šupa a paní Markovou. Chtěla vidět naše webovky a fotky, kam Fortune poputuje. Celkově musím říci, že komunikace s paní Thackray byla výborná a korektní.

 

10. Převod peněz. Tady jsme měli malý zádrhel, protože jsme neznali všechny převodní poplatky. Cenu jsme sice od oka navýšili, ale ne dost. Takže jsme doposílali 25 liber + další poplatky.

 

11. Měla jsem zajištěného hřebce, jeho převoz, ale chyběla mi kobyla. A v transportu, který pořád nabobtnával, bylo opět volné místo. Paní Marková mi nabídla, že mi nějakou vydraží na aukci v Aberdeenu. Až vyjde na netu katalog, tak si papírově nějaké kobyly vyhlédnu, ona je prohlédne v reálu a eventuelně se některou pokusí vydražit. Žádné tlačení na pilu - piánko. Vyjde - nevyjde.  Zadala jsem si požadavky - chtěla jsem mladou, ale již dospělou vranku nebo piebold straku, KVH kolem 95 cm,  s hezkou a jemnou hlavou. Vybrala jsem potencionální klisny z katalogu (podle původu), předala libry. Paní Marková se mě zeptala, když tam bude nějaká výhodná koupě a vejde se, zda může vydražit dvě kobyly. Na to jsem kývla s tím že ano, ale musí ji i nějak dostat do transportu. Ale byla jsem celkem klidná, na dvě kobyly peníze nebyly. 

 

12. Dražba - z kobyl, co jsem měla vytipované, nic nevyšlo. Jedna šla s cenou příliš vysoko. Ostatní nebyly dost pěkné. Paní Marková  mi nakonec vybrala dvě klisny. Dvouapůlletou Yarphu Prism a jednoapůlletou Pankymoor Apple Blossom. Panky byla za opravdu dobrou cenu a to již byla výstavně úspěšná. Takže paní Marková se do cenového limitu opravdu vešla a koupila mi  kobči dvě. Pro Yarphu bylo místo u pana Šupa, Panky musela měsíc počkat v Británii na další transport do listopadu.

 

Musím říci, že díky paní Markové a  dopravci panu Šupovi nákup v GB proběhl v sice v lehkém adrenalinovém opojení , ale celkově hladce a bez velkých komplikací. Ony tam problémy určitě byly - a ne málo. Paní Marková je ale řešila za pochodu a často tak, že já jsem o nich ani nevěděla. Tímto chci všem zúčastněným velmi poděkovat za pomoc.

 

 

Na  základě této fotografie  a rodokmenu jsme si Fortuna napřed vyhlédli a pak i koupili.